FD250R65KE3KNOSA1
Contact Now
FD250R65KE3KNOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 250 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.4V @ 15V, 250A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 6500 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -50°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 4800 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 69 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FD250R65
Description : IGBT MOD 6500V 250A 4800W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Single 6500 V 250 A 4800 W Chassis Mount Module