FD300R17KE4PHOSA1
Contact Now
FD300R17KE4PHOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 300 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : AG-62MM-1
Mfr : Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Package / Case : Module
Input : Standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C