FS150R12KT4BOSA1
Contact Now
FS150R12KT4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 150 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 750 W
Input : Standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS150R12
Description : IGBT MOD 1200V 150A 750W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 150 A 750 W Chassis Mount Module