PIC32MM0064GPM028-I/SS
Contact Now
PIC32MM0064GPM028-I/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 21
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 32MM
Supplier Device Package : 28-SSOP
Data Converters : A/D 12x10/12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : MIPS32® microAptiv™
Speed : 25MHz
Base Product Number : PIC32MM0064GPM028
Description : IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SSOP
Model Number : PIC32MM0064GPM028-I/SS
Contact Now
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SSOP