MSP430FR2111IPW16R
Contact Now
MSP430FR2111IPW16R
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FRAM
Connectivity : I²C, SCI, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.75KB (3.75K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : MSP430™ FRAM
Supplier Device Package : 16-TSSOP
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Texas Instruments
Core Processor : MSP430 CPU16
Speed : 16MHz
Base Product Number : MSP430FR2111
Description : IC MCU 16BIT 3.75KB FRAM 16TSSOP
Model Number : MSP430FR2111IPW16R
Contact Now
MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 3.75KB (3.75K x 8) FRAM 16-TSSOP